EducationProjects

EDUin

Support period 2019–
Website

Online magazine EDUzín – run by the independent NGO EDUin, this project is designed for schools and parents. Its aim is to foster collaboration and communication between schools and parents, and to provide inspiration and examples of good practice. EDUin’s mission is to stimulate public debate on education, with an emphasis on the demands of our changing world. Among others, our cooperation will focus on popularizing issues related to our target group, i.e., gifted children.

EDUin

Educhange

Support period 2020–
Website

The Educhange Foundation works as a platform for representatives from the private, NGO and public sectors, who have combined their efforts, as well as their well-deserved reputations, know-how and finances, to bring about systemic changes in the education system in the Czech Republic. We focus on long-term and sustainable approaches that can have a real impact on the education of children. The Foundation wants to transform the field of education by working with and supporting the educators and innovators trying to create a better future for our children.

Educhange

Otevřeno

Support period 2020–
Website

Hlavním posláním organizace je akcelerace inovací na pedagogických fakultách. Projekt usiluje o to, aby příprava budoucích učitelů odpovídala potřebám dětí a vzdělávání v 21. století. Učitelé potřebují hlubší a praktičtější přípravu, více směřující k rozvoji jejich pedagogických kompetencí, od nastavování cílů výuky po efektivní komunikaci s rodiči. Záměrem spolupráce je zformování komunity a koalice inovátorů, vzdělavatelů a studentů učitelství.

Otevřeno

Standing Conference of Educational Associations

Support period 2020–
Website

Učitel naživo / Teach Live

Support period 2019–
Website

The goal of Teach Live is to improve Czech educational system by directly investing in quality training and support for teachers and school principals. Our project relies on four strategic pillars: teachers, principals, advocacy and promotion, and fundraising. Inspired by local and international initiatives, our Teach Live training aims to prepare education graduates for teaching. Organized in collaboration with education experts, our Lead Live program aims to improve the way schools approach teaching.

Učitel naživo / Teach Live

Učitelská platforma

Support period 2022–
Website

Učitelská platforma se za necelých 5 let své existence stala významnou profesní organizací učitelů. Organizace se snaží o vytváření takových podmínek, které povedou ke změnám ve vzdělávání, jež připraví žáky na blízkou i vzdálenou budoucnost.

Učitelská platforma

Začni učit!

Support period 2023–
Website

Organizace Začni učit! usiluje o to, abychom v Česku měli dostatek spokojených a motivovaných učitelů. Zájemce o učitelství provádí vším, co potřebují znát, aby se mohli stát spokojenými pedagogy. Umožňuje jim zkusit si učení a pomáhá s doplněním pedagogické kvalifikace.

Začni učit!