• Komentáře 06. prosinec 2015 Hybridní válka a Putinova plynová zbraň

  V pondělí 12. října začal z Ruska opět proudit plyn pro Ukrajinu. Kyjev se s Moskvou dohodl na obnově dodávek dokonce dříve než loni. To může překvapit, protože Moskva nadále proti Kyjevu vede „hybridní válku“ a nemůže si přát nic jiného než pád kyjevského prozápadního režimu.

  Česká pozice
 • Komentáře 30. listopad 2015 Plynový obr se mění v supernovu

  Ještě donedávna byl Gazprom považován za prodlouženou ruku Kremlu. Situace na trhu, ať už evropském, či domácím, však oslabila jeho tržní pozici. Moskva nemůže ignorovat, že doba se rychle mění a plynárenský šampion znatelně slábne. Jaké jsou tedy vyhlídky Gazpromu?

  Dotyk Byznys
 • Komentáře 21. listopad 2015 Sto padesát let s ropným trhem: Od Venezuely po břidlice

  Trh s ropou není neměnný. V předchozí exkurzi jsme se dozvěděli o prvním ropném boomu v USA či nejznámějším ropném magnátovi Rockefellerovi. Nyní se budeme věnovat zemím, kde se ropa po 2. světové válce těžila stále více, zejména Blízkému východu.

  Česká pozice
 • Komentáře 14. listopad 2015 Sto padesát let s ropným trhem: Od „oleje ze skály“ k Sedmi sestrám

  Dvoudílné putování stopadesátiletou historií ropných trhů poodhalí, nakolik se ty dnešní liší od svých předchůdců, a pomůže pochopit, jak se současné trhy mohou změnit.

  Česká pozice
 • Komentáře 12. listopad 2015 Nechat téci plyn na Ukrajinu je v ruském zájmu

  Ruská plynárenská společnost Gazprom v červenci přestala dodávat plyn na Ukrajinu kvůli tomu, že si země další dodávky nepředplatila. Za dva a půl měsíce ale Gazprom dodávky po dohodě Ruska s Ukrajinou znovu obnovil. Ačkoliv Rusko často používá energetické dodávky jako nástroj ke sledování jeho politických cílů, je mnoho důvodů, proč se v případě Ukrajiny rozhodlo jinak. Na rádiu Zet o tom podrobněji mluvil ekonomický analytik společnosti RSJ a doktorand Institutu mezinárodních studií Univerzity Karlovy Jakub Kučera.

  ZET
 • Komentáře 11. listopad 2015 Zcela tržní jádro

  Ani ne před měsícem jsem psal o tažení některých českých politiků proti „tržním deformacím“, a jak tento bohulibý cíl chtějí využít ke snížení podpory elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů (OZE). Nyní se podívejme na spojitost mezi deformacemi na trhu s elektřinou a jadernou energetikou. Opět očima některých českých politiků a úředníků, například odstupujícího náměstka ministra průmyslu a obchodu Pavla Šolce.

  energymotejlek.com
 • Komentáře 27. říjen 2015 Inflace - odhady a dohady

  A je zpátky! Už jsme si mohli myslet, že deflace, tedy snižování cen, je v Evropě zažehnána a že se naše pozornost upne k jiným ekonomickým tématům. Ceny se ale v eurozóně začaly opět propadat (v srpnu +0,1 %, v září -0,1 %). Deflace se svojí sestrou inflací, zvyšováním cen, je tak zase v módě. Jistě se brzy objeví články varující před deflační spirálou a do centra pozornosti se dostanou úvahy, jak by centrální banky měly dosáhnout svých inflačních cílů, obvykle ve výši okolo dvou procent. Nová studie z druhého konce světa staví tyto debaty do poněkud jiného světla.

  blog Asociace pro kapitálový trh České republiky
 • Komentáře 19. říjen 2015 Cesta do pravěku s ministrem Mládkem

  Často slyšíme, že politikům chybí dlouhodobá vize. Existují ale výjimky. Ministr průmyslu Jan Mládek vizi má. Když mluví o nových jaderných reaktorech, směle rýsuje energetickou budoucnost až na práh příštího století. Dnes začneme připravovat nové reaktory a v roce 2025, možná až o tři desítky miliard za přípravné práce lehčí, o nich definitivně rozhodneme. Ode dneška za 22 let zasuneme palivové tyče a budeme jásat nad přívalem elektronů po dalších šest desetiletí.

  e15
 • Komentáře 14. říjen 2015 Další kolo německého jaderného ping-pongu

  „Kam s nimi?“ ptají se v Německu po Nerudovsku politici a manažeři elektrárenských společností, když přijde řeč na tamní jaderné reaktory. Zejména okolo otázky, kdo zaplatí jejich definitivní uzavření, se rozpoutal zajímavý ping pong. V mači mezi spolkovou vládou a elektrárenskými společnostmi padlo minulý měsíc několik povedených úderů.

  energymotejlek.com

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 20 21 22

Tyto webové stránky používají cookies k analýze návštěvnosti. Pokračováním v jejich prohlížení vyjadřujete s tímto používáním cookies souhlas.

V pořádku