• Komentáře 11. listopad 2015 Zcela tržní jádro

  Ani ne před měsícem jsem psal o tažení některých českých politiků proti „tržním deformacím“, a jak tento bohulibý cíl chtějí využít ke snížení podpory elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů (OZE). Nyní se podívejme na spojitost mezi deformacemi na trhu s elektřinou a jadernou energetikou. Opět očima některých českých politiků a úředníků, například odstupujícího náměstka ministra průmyslu a obchodu Pavla Šolce.

  energymotejlek.com
 • Komentáře 27. říjen 2015 Inflace - odhady a dohady

  A je zpátky! Už jsme si mohli myslet, že deflace, tedy snižování cen, je v Evropě zažehnána a že se naše pozornost upne k jiným ekonomickým tématům. Ceny se ale v eurozóně začaly opět propadat (v srpnu +0,1 %, v září -0,1 %). Deflace se svojí sestrou inflací, zvyšováním cen, je tak zase v módě. Jistě se brzy objeví články varující před deflační spirálou a do centra pozornosti se dostanou úvahy, jak by centrální banky měly dosáhnout svých inflačních cílů, obvykle ve výši okolo dvou procent. Nová studie z druhého konce světa staví tyto debaty do poněkud jiného světla.

  blog Asociace pro kapitálový trh České republiky
 • Komentáře 19. říjen 2015 Cesta do pravěku s ministrem Mládkem

  Často slyšíme, že politikům chybí dlouhodobá vize. Existují ale výjimky. Ministr průmyslu Jan Mládek vizi má. Když mluví o nových jaderných reaktorech, směle rýsuje energetickou budoucnost až na práh příštího století. Dnes začneme připravovat nové reaktory a v roce 2025, možná až o tři desítky miliard za přípravné práce lehčí, o nich definitivně rozhodneme. Ode dneška za 22 let zasuneme palivové tyče a budeme jásat nad přívalem elektronů po dalších šest desetiletí.

  e15
 • Komentáře 14. říjen 2015 Další kolo německého jaderného ping-pongu

  „Kam s nimi?“ ptají se v Německu po Nerudovsku politici a manažeři elektrárenských společností, když přijde řeč na tamní jaderné reaktory. Zejména okolo otázky, kdo zaplatí jejich definitivní uzavření, se rozpoutal zajímavý ping pong. V mači mezi spolkovou vládou a elektrárenskými společnostmi padlo minulý měsíc několik povedených úderů.

  energymotejlek.com
 • Komentáře 13. říjen 2015 Starý pes se učí nové kousky

  V září Gazprom prodal evropským odběratelům v aukci 1,2 mld. m3 plynu. To představuje značný krok stranou od tradičních dlouhodobých smluv, na kterých doposud ruský obr trval. Nešlo ale o vynucenou akci a vedení Gazpromu si výsledek aukce pochvaluje, klidně by v jejím rámci prodalo téměř třikrát tolik a v aukčním prodeji hodlá pokračovat.

  Hospodářské noviny
 • Komentáře 07. říjen 2015 Dítě venku, vanička stále plná

  Velkoobchodní ceny elektřiny jsou tak nízké, že nelze investovat do jiných než dotovaných zdrojů. Moderní paroplynové elektrárny stojí nevyužité, a kdo chce postavit jaderný reaktor, musí si sehnat státní podporu. Trh s elektřinou je pokřivený a může za to podpora obnovitelných zdrojů. Když ji seškrtáme, bude lépe. Opravdu?

  energymotejlek.com
 • Komentáře 16. září 2015 Změna ve znamení LED

  LED, light-emitting diode, dioda emitující světlo, LED dioda, ledlampa anebo také ledka se v našich domácnostech objevila s příchodem nového tisíciletí. Okolo nové technologie se rozhořely debaty o jejím ekonomickém přínosu pro domácnosti a o kvalitě vydávaného světla. Některé internetové diskuse byly, a stále jsou, poměrně vášnivé. Jak ale rozšíření diod LED může změnit energetiku při širším pohledu?

  energymotejlek.com
 • Komentáře 11. září 2015 Zase ta zpropadená Amerika

  Země závislé na vývozech ropy to v současné době nemají zrovna lehké. Ty šťastnější z nich si mohou od starostí s klesajícími ropnými příjmy odpočinout na polštářích naditých petrodolary a doufat, že se ceny ropy brzy vrátí do výšin loňského léta a ony pokles bez větších problémů přečkají. Ovšem čerstvé zprávy ze Spojených států mohou o klidný spánek připravit i je.

  Ekonom
 • Komentáře 31. srpen 2015 Každý podle svého gusta

  V Německu nedávno vyšla takzvaná Bílá kniha. Strategický dokument z dílny Ministerstva průmyslu a energetiky nastiňuje, jakým směrem se bude vyvíjet německý trh s elektřinou. Už při čtení úvodního slova z pera šéfa resortu, sociálního demokrata Sigmara Gabriela, nás napadne, že německý přístup k energetické politice se od toho našeho zásadně liší.

  energymotejlek.com

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 17 18 19

Tyto webové stránky používají cookies k analýze návštěvnosti. Pokračováním v jejich prohlížení vyjadřujete s tímto používáním cookies souhlas.

V pořádku