• Komentáře 11. září 2016 Energetickou soběstačnost Ukrajiny komplikují separatisté na Donbasu, Rusku to vyhovuje

  Ukrajina již před rokem zahájila práci na konceptu energetické soběstačnosti. Země si totiž uvědomuje hrozbu spojenou se závislostí na ruských dodávkách paliv pro svoji výrobu. Ekonomický analytik společnosti RSJ Jakub Kučera říká, že se zemním plynem si už Ukrajina dokáže vystačit sama. Komplikace se pojí k uhlí, které je důležité v elektrárenství. Zhruba polovina ukrajinských uhelných elektráren je závislá na vysoce kvalitním antracitu. Ten se ovšem těží na východní Ukrajině, kterou ovládají proruští separatisté.

  rádio ZET (rozhovor)
 • Komentáře 23. srpen 2016 Čas pravdy ruského premiéra Dmitrije Medvěděva

  Ruský premiér Dmitrij Medvěděv se voličům nebojí říct, že si za své problémy často mohou částečně sami. Možná tuší, že jeho politická kariéra končí a že kromě role obětního beránka pro Vladimira Putina může Rusku posloužit tím, že sdělí pravdu, že peníze nejsou.

  Česká pozice
 • Komentáře 22. srpen 2016 Aby zelení chrti Německo nezruinovali

  Německá Energiewende zdárně pokračuje, alespoň soudě podle podílu obnovitelných zdrojů (OZE) na tamní výrobě elektřiny (v prvním pololetí činil 36,5 %). Nicméně s každým dalším úspěchem to v elektrárenském soukolí skřípe čím dál více – v minulém roce se například náklady na redispatching potřebný k vyvažování sítě vyhouply přes 400 mil. eur a další půlmiliarda se vyplatila jako kompenzace pro obnovitelné zdroje, které se už „nevešly“ do sítě. Spolková republika se proto snaží systém zefektivnit a obnovitelné zdroje více vystavit tržnímu prostředí. Trefně se k tomu vyjádřil vicekancléř a ministr Sigmar Gabriel, do jehož portfolia energetika spadá, když na jejich adresu řekl: „Už nejsou mladá štěňata, která potřebují speciální ochranu, ale docela šikovní chrti.“

  oenergetice.cz
 • Komentáře 28. červen 2016 How to support renewables in Europe

  The development of green energy in the EU is taking place in a highly inefficient way, with much of the renewable energy sources built in the least productive locations, writes Jakub Kucera, economic analyst at RSJ, a Prague-based investment company. To address this problem, an EU-wide support scheme could be envisaged, but that also has many drawbacks, notes Kucera. He suggests that a combination of an EU-wide scheme with national support schemes could be the answer.

  energypost
 • Komentáře 05. červen 2016 Rusové jsou smíření s poklesem životní úrovně

  V září se budou v Rusku konat parlamentní volby. Aby byl počet Rusů v nich dostatečný a hlasoval „správně“, nemůže ruský stát příliš seškrtat sociální výdaje, ani pokud je již druhý rok ekonomická krize. Ekonomické vyhlídky jsou špatné a rychlý růst ceny ropy v nedohlednu, a proto Kreml stojí před nelehkým úkolem. Píše Jakub Kučera. Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/rusove-jsou-smireni-s-poklesem-zivotni-urovne-flv-/tema.aspx?c=A160602_140905_pozice-tema_lube

  Česká pozice
 • Komentáře 28. květen 2016 Jak udělat Evropu zelenější

  Také díky loňské dohodě o ochraně klimatu z Paříže mají obnovitelné zdroje energie v Evropě nadále zelenou. Znovu se proto objevuje otázka, jak evropských ambiciózních „zelených“ cílů dosáhnout a jak je formulovat. Zohlednit by se mělo mnoho faktorů, v neposlední řadě výrobní potenciál zemí. Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/jak-udelat-evropu-zelenejsi-dp9-/tema.aspx?c=A160525_171703_pozice-tema_lube

  Česká pozice
 • Komentáře 17. květen 2016 Kdo jinému jámu kopá a chaos pokračuje

  Kdo si myslel, že poprask vyvolaný knihou Flash Boys, rychle odezní, byl na omylu. Příběh amerických akciových trhů, jejichž některé neduhy kniha Michaela Lewise poměrně dobře popsala, nekončí. Rozpoutaná debata pokračuje, jsou odhalovány další kontroverzní praktiky a hlavní hrdina kniha jde dál za svým cílem.

  blog AKAT
 • Komentáře 16. květen 2016 Ruské parlamentní volby dopadnou tak, jak si přejí tamní politické špičky

  Ruskem, kde už v září proběhnou parlamentní volby, stále zmítá ekonomická krize. Ačkoliv se letošní výhled na ruský hrubý domácí produkt zlepšuje, důvěra spotřebitelů stále klesá. Režim prezidenta Vladimira Putina však neponechává nic náhodě a podle ekonomického analytika společnosti RSJ Jakuba Kučery tak volby dopadnou podle představ prezidenta.

  rádio ZET (rozhovor)
 • Komentáře 09. květen 2016 Skladování elektřiny: příležitost zbohatnout

  Nadpis Obsah článku.

  měsíčník Index

1 2 3 4 5 6 7 8 9 17 18 19

Tyto webové stránky používají cookies k analýze návštěvnosti. Pokračováním v jejich prohlížení vyjadřujete s tímto používáním cookies souhlas.

V pořádku