• Komentáře 19. prosinec 2013 Výprask tulipánem

  Otázka českého vývozu do autoritativních zemí má jeden často opomíjený rozměr. Dobře ho ilustruje současné Rusko. Všichni víme, že ruskou pákou na Evropany jsou dodávky energetických surovin. To je jasné - když budeme "zlobit", mohou Rusové utáhnout kohoutek. Méně lidí si ale uvědomuje, že vývozce může být stejně závislý na svém odběrateli.

  Ekonom
 • Komentáře 15. prosinec 2013 Za dobrotu k bohatství

  Začíná se ukazovat, že na evropské politice soudržnosti vydělávají i někteří z těch, kdo ji platí. Polští odborníci spočítali, že finanční pomoc poskytnutá „starými“ členskými zeměmi EU (EU-15) se jim do značné míry vrací. Například Německo dokonce dostává zpět více, než kolik na politiku soudržnosti v zemích visegrádské čtyřky platí. Jakub Kučera je spolupracovník Zet a ekonomický komentátor RSJ.

  ZET
 • Komentáře 10. prosinec 2013 Děti ve světle statistiky

  Čtvrtletník American Economic Journal: Applied Economics se zaměřuje na studie, v nichž se ekonomické poznatky a postupy uplatňují na „svět kolem nás“. Několik čísel loni do určité míry patřilo dětem – jejich počtu v rodinách, vlivu domácí péče na jejich budoucnost nebo třeba i vlivu sportovních radovánek na úspěšnost studia. Jakub Kučera je spolupracovník Zet a ekonomický komentátor RSJ.

  ZET
 • Komentáře 09. prosinec 2013 Německá energetika: Atomu zády, slunci a větru čelem

  Bylo by naivní si myslet, že čtvrtou největší ekonomiku světa lze přepnout na zelený proud jako vypínač u dveří.

  Česká pozice
 • Komentáře 09. listopad 2013 Trpké probuzení ze sna

  Představa USA jako země, kde každý může dosáhnout úspěchu nehledě na jeho společenskou třídu, zemi původu, rasu apod., je zejména mezi Američany hluboce zakořeněna. Poslední dobou se ale americký ideál spíše vzdaluje.

  ZET.cz
 • Komentáře 09. listopad 2013 Putinovy vesničky: Rusko naplno propadlo megalomanii

  Při pohledu na výsledky obřích ruských projektů by měli čeští politici a ekonomové vystřízlivět ze snu, že z krize se lze „proinvestovat“.

  Česká pozice
 • Komentáře 07. listopad 2013 Černý Petr finanční regulace

  Světové ekonomické fórum vydalo přehled největších globálních rizik pro rok 2013. Mezi těmi ekonomickými nadále kraluje velké systémové selhání finančního sektoru a ostrá příjmová nerovnost. Za poslední rok ale na významu nabylo riziko nepromyšlené regulace.

  Ekonom
 • Komentáře 02. listopad 2013 Hulení je out, pálení je in

  „Nemáš trávu?“ „Jasně! My s ní dokonce i topíme.“ Jakkoli to vypadá, že tady už je někdo „pěkně sjetej,“ pálit v kamnech rostlinku Cannabis sativa možná není zase tak špatný nápad. Poukázala na to studie Johna Finnana a Davida Stylese, která nedávno vyšla v odborném časopise Energy Policy. Jakub Kučera je spolupracovník Zet a ekonomický komentátor RSJ.

  ZET
 • Komentáře 06. říjen 2013 Církevní restituce – vyhozené peníze?

  Levice by z církevních restitucí ráda udělala volební téma. Většina voličů má totiž před očima jen náklady tohoto vyrovnání – 134 miliard korun. Když pomineme princip, že ukradený majetek by se měl vrátit, také ekonomické argumenty svědčí pro vyrovnání. Kometář Jakuba Kučery.

  ZET

1 2 3 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

Tyto webové stránky používají cookies k analýze návštěvnosti. Pokračováním v jejich prohlížení vyjadřujete s tímto používáním cookies souhlas.

V pořádku